Dünkü Ziyaretçi 73
Bugünkü Ziyaretçi 26
Toplam Ziyaretçi 170682
 

NEUROFEEDBACK NEDİR ?

NEUROFEEDBACK ,kişinin kendi beyin dalgalarını değiştirmesine yardımcı olan  bir çeşit öğrenme stratejisi .Yani  bir beyin eğitim programıdır.Bu yöntemin ilkesi şudur:
kişiye kendi beyin dalgarıyla ilgili verildiğinde,kişi  kendi beyin dalgalarının değerlerini değiştirmeyi öğrenir.Ve bu değişiklikler kalıcıdır.

1960’lı yılların sonlarında, bilim dünyasının beyin dalgalarının eğitilebilir olduğunu keşfetmesiyle ortaya çıkmış olan Neurofeedback yöntemi, temel olarak kişiye beyninin çalışma biçimi hakkında anında geribildirim verilerek, beyin dalgalarının istenen düzeye ulaştırılması ilkesine dayanır. Gelişmiş teknoloji yardımıyla kişi,beyin dalgalarının nasıl ve hangi düzeyde çalıştığı hakkında bilgi sahibi olur ve beyin dalgalarını eğitmeyi, başka bir deyişle onları kontrol edebilmeyi öğrenir.

NEUROFEEDBACK NASIL UYGULANIR?

 NEUROFEEDBACK SEANSLARINDA,bireyin kafasına(saçlı deriye) yerleştirilen elektrotlar vasıtasıyla bilgisayara bağlantı yapılır.Program dahilinde belirlenen zihin oyunları
oynanırken,elektrotlar gelen değerleri ölçer ve ekrana yansıtır.YAPILAN ÇALIŞMALAR SIRASINDA KİŞİYE ELEKTRİK AKIMI FALAN  VERİLMEZ ,ELEKTROTLAR BİLGİSAYAR BAĞLANTISINI SAĞLAYARAK DEĞERLERİ EKRANDA GÖRMEK İÇİNDİR.

BİLGİSAYAR TARAFINDAN SAĞLANAN GÖRSEL VE İŞİTSEL FEEDBACK SAYESİNDE KİŞİLER EKRANA YANSIYAN DEĞERLERİ GÖREREK ,KENDİ BEYİN DALGALARINI NASIL DEĞİŞTİREBİLECEĞİNİ ÖĞRENİR.
Neurofeedback uygulaması sırasında kafatasına ve kulak memelerine yerleştirilen elektrotlardan alınan veriler bir bilgisayar programı yardımıyla bilgisayar ekranında görüntülenir. Görüntülenen veri, kişinin beyin dalgalarıdır. Kişi,program içinde yer alan oyunları yönetirken, bilgisayar ekranından anında elde ettiği geribildirimler sayesinde beynini nasıl yöneteceğini öğrenir. Böylece, bazı dalgaların frekansları azaltılıp, bazılarının frekansları güçlendirilerek, kişinin odaklanma becerisi ve hafıza gücü arttırılır.
 
NEUROFEEDBACK'İN YAN ETKİSİ YOKTUR.

NEUROFEEDBACK'İN ETKİLERİ KALICIDIR.

NEUROFEEDBACK KİMLERE UYGULANIR ?

DİKKAT EKSİKLİĞİ
ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ
ODAKLANMA SORUNU
UNUTKANLIK
SINAV STRESİ
HİPERAKTİVİTE
YGB
YAVAŞ ÖĞRENME
MOTİVASYON VE PERFORMANS ARTTIRMAK AMAÇLI
İLETİŞİM BECERİLERİNİ GELİŞTİRME AMAÇLI

BİOFEEDBACK NEDİR ?

İNSAN BEDENİNDEKİ FİZYOLOJİK TEPKİLERİ (el sıcaklığı,solunumun sürati,kalp atışı,vücut ısısı gibi) ölçmek amaçlıdır.Sistemin kendine özel bir uygulama şekli vardır.

Biofeedback yöntemi, kişiye kendi bedeninin çalışmasını gösteren bir ayna gibidir. Bu sayede kişi, bedenini kontrol etmeyi öğrenerek, hem daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralar, hem de iyilik halini artırabilir. Düzenli olarak yapılan seanslarla kişi bedenini kontrol etmeyi öğrenir

Kişi öğrendiği bilgileri günlük yaşantısına nasıl uyarlayacağını öğrenmiş olur.

Olumsuz yan etkisi yoktur.

Kişi ekrana yansıyan değerlerini, doğru nefes alma teknikleriyle olımlu yönde nasıl değiştirebileceğini öğrenir.

BEDENİNİZİ TANIYIN VE OLUMSUZLUKLAR ORTAYA ÇIKINCA NE YAPACAĞINIZI ÖĞRENEREK DAHA BAŞARILI BİR YAŞAM SÜRÜN
MERKEZİMİZDE YAPILAN ÇALIŞMALAR BİREYLERİN KİŞİSEL GELİŞİMLERİNİ DESTEKLEMEK AMAÇLIDIR.